Description
Tom Silent Disco Headphones
Transform your events with Tom RF Silent Disco Headphones perfect for silent discos, fitness classes, and professional conferences. Offering crystal-clear sound, ultra-comfort, flat folding design for easy storage and fast charging via USB-C. These Silent Disco headphones come with three channels as standard and the option to expand to 10 - wireless audio at its finest!

More Features
More Features
Specifications
Specifications
| Weight (kgs) | 0.250000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Recommended for: | everyone |
| Battery Life | Up to 10h |
| Power | Rechargeable |
| Construction | Fold Flat |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Mode | RF Edition |
| Headphone Colour | Black |
| Type | Receiver |
| Battery Life (Lights On) | 10 hours |
| Battery Life Lights Off | 12 hours |
| Buttons | On / Off, Search / Scan , Lights, Volume, Channel Select |
| Supports Fast Charging | Yes |
| Charge Time | < 3 hours charging time |
| Connections | UHF / RF, Aux (3.5 mm Jack), USB-C |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada |
| Frequency Response | 20 ~ 20,000Hz |
| Lights | Lights Off, Static LED, Flashing LED, Channel Indicating LED |
| Modulation | FM / UHF |
| Operational Distance | > 100m |
| Power Saving | after 10 minutes of no signal |
| Power Source | 600mAh 3.7v Lithium Ion Battery |
| Sound | Mono, Stereo, HD, SD |
| Speaker Type | 40mm Mylar |
| S/N Ratio | > 80 dB |
| Compatible With Products | Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Manuals
Manuals
Reviews
Reviews

Image credit: FotoNoid Photography

Email us if you want a 3+ channel system.

Email us if you would like to explore personalised branding.