Description
Parrot Silent Disco Transmitter with Music Dip with OE45 Microphone
The Parrot is a beltpack transmitter that allows you to plug in your trusty MP3 player as well as one of our OE45 waterproof microphone so you can speak and play audio simultaneously. Perfect for fitness classes, audio tours and more.More features
More features
Waterproof
Parrot
Specifications
Specifications
Waterproof
| Weight (kgs) | 0.200000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Capsule Size | 9.7 x 4.5mm |
| Directivity | Omnidirectional |
| Frequency Response | 20 ~ 20,000Hz |
| Output Impedance | ≤680Ω |
| Sensitivity | -47dB±2dB |
| S/N Ratio | >63dB |
Parrot
| Weight (kgs) | 0.150000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Battery Life | Up to 24h |
| Power | AA Batteries |
| Construction | |
| Number of Channels | 4 Channel |
| Type | Transmitter |
| Battery Life | <24 hours |
| Buttons | On / Off, Search / Scan , Channel Select |
| Channel Separation | >40dB |
| Supports Fast Charging | No |
| Connections | UHF / RF |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada, Australia |
| Frequency Response | 30 ~ 15,000Hz |
| Modulation | FM / UHF |
| Music dip | With Music dip |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | 100m |
| Power Source | 2x AA Batteries |
| Sound | Stereo |
| S/N Ratio | > 80 dB |


