Description
Drive In Cinema System for 30
Host an immersive Drive In Movie experience with our top of the range in-car speakers. Simply connect our receivers with the Liam speaker, pop it on the dashboard and everyone can enjoy top notch audio without needing to set foot out of their car.
More features
More features
Liam
Ned
Falcon
Doug
| Harry | Bob | Joe | Bobbie |
|---|---|---|---|
| 40 | 50 | 50 | 40 |
Specifications
Specifications
Liam
| Weight (kgs) | 0.610000 |
|---|---|
| Battery Life | 6 hours |
| Buttons | On / Off, Volume, Channel Select |
| Charge Time | < 3 hours charging time |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack), Bluetooth |
| Input | 3.5 mm Jack, Bluetooth |
| Frequency Response | 50 ~ 15,000Hz |
| Power Source | Li-po 2000mAh |
| Output Power | 5W Max. |
| Output Connections | 3.5mm Jack |
| Sound | Stereo |
| Speaker Type | 2x 5w |
| Type | Speaker |
| Compatible With Products | Harry, Joe, Bob, Bobbie, Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Ned
| Weight (kgs) | 0.085000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Battery Life | Up to 12h |
| Power | Rechargeable |
| Construction | |
| Number of Channels | 4 Channel |
| Charger Type | USB-C |
| Type | Receiver |
| Battery Life | Up to 12 Hours |
| Buttons | On / Off, Channel Select |
| Channel Separation | >40dB |
| Supports Fast Charging | No |
| Charge Time | < 5 hours charging time |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack) |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada, Australia |
| Frequency Response | 30 ~ 15,000Hz |
| Lights | No LED |
| Modulation | FM / UHF |
| Number of Channels | 1-4 |
| Operational Distance | <200m |
| Power Source | 600mAh 3.7v Lithium Ion Battery |
| Sound | Stereo |
| S/N Ratio | > 80 dB |
| Compatible With Products | Harry, Joe, Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Falcon
| Weight (kgs) | 0.600000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Recommended for: | everyone |
| Battery Life | Up to 5h |
| Power | Rechargeable / Mains |
| Construction | |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Type | Transmitter |
| Buttons | On / Off, Lo / Hi, Channel Select |
| Supports Fast Charging | No |
| Charge Time | < 4 hours charging time |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack), RCA Audio, 3.5mm Mic |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada, Australia |
| Frequency Response | 30 ~ 15,000Hz |
| Modulation | FM |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | < 300m |
| Power Source | 9v DC 3.7 Lithium Ion Battery |
| Sound | Stereo, HD, SD |
| S/N Ratio | > 70 dB |
Doug
| Weight (kgs) | 3.500000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Internal Height | 330mm |
| Material | Polypropylene |
| Nested Height | 85mm |
| Type | Accessory |
| Compatible With Products | Harry, Joe, Bob, Bobbie, Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |