Description
Bryan Portable Speaker
Bryan is the perfect portable speaker to be paired with our Ned receiver and delivers the ultimate drive-in cinema experience. It may be small but it provides excellent sound with over 20 hours of playtime when fully charged.

More Features
More Features
Super bass response
The speaker is designed to give optimal bass output for its size.
Auxiliary socket
Connect an audio device via the 3.5mm jack input.
Water resistant
Withstands water and has a IP64 water protection rating.
5w maximum output
Extremely powerful sound despite its size.
Long lasting life
On a full charge the speaker can last around 20 hours but this will be less when used with bluetooth.
Specifications
Specifications
| Weight (kgs) | 0.370000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Battery Life | Up to 20 Hours using an aux cable, less on bluetooth |
| Buttons | On / Off, Volume |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack) |
| Input | 3.5 mm Jack, Bluetooth |
| Power Source | 600mAh 3.7v Lithium Ion Battery |
| Output Power | 5W Max. |
| Sound | Mono |
| Speaker Type | 2" Glass Aramid Composite |
| Type | Speaker |
| Compatible With Products | Harry, Joe, Bob, Bobbie, Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Manuals
Manuals
Manuals and Documentation
Learn more about the technical specification of the Portable Speaker. Download the manual or product set up sheet.
Select a document to download
Reviews
Reviews
Write Your Own Review
Â
Aux and bluetooth input
Connect to the speaker via. 3.5mm Auxiliary cable or via bluetooth - versatile is Bryan's middle name!
Â
Small but mighty
Despite its size, Bryan has an output power of 5 watts - more than enough to fill your car with all the action.
Â
Fixes neatly to all cars
The speaker's unique moulded & lightweight design allows you to hang it from the rear view mirror.