Sold out
Description
25 Zed Headphone Package
The Silent Disco King Ultimate 25 Zed Headphone Package is the top-tier solution for taking your event to a whole new level. Designed for hosts who want a truly premium Silent Disco experience, this package delivers unmatched sound quality, reliability and flexibility - ideal for luxury weddings, cruise ship entertainment, corporate celebrations, boutique festivals, or high-end private parties.Â
This all-inclusive package features 25 Zed Silent Disco Headphones offering exceptional, crystal-clear audio and vibrant 3-channel LED lighting. Zed headphones utilise removable batteries, allowing you to swap out batteries on the spot with minimal interruption to your event.
Paired with two of our flagship Falcon Hybrid Silent Disco Transmitters, your guests can effortlessly switch between channels with a single tap on the headphones, creating a personalised, immersive audio journey.
If you’re ready to elevate your event and deliver an unforgettable experience, the Ultimate Silent Disco Package is your perfect starting point. Let the Silent Disco adventure begin!
Includes:


More Features
More Features
Â
Your New 25 Headphone, 2 Channel Silent Disco System Includes:
Â
Specifications
Specifications
| Battery Life | N/A |
|---|---|
| Power | N/A |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Headphone Battery Life | Up to 12h |
| Transmitter Battery Life | N/A |
| Headphone Buttons | On / Off, Search / Scan , Lights, Volume |
| Transmitter Buttons | On / Off, Lo / Hi, Channel Select |
| Headphone Charge Time | < 3 Hours |
| Headphone Operational Distance | >300m |
| Transmitter Operational Distance | < 300m |
| Type | Package |
| Channel Separation | >40dB |
| Connections | UHF / RF, Aux (3.5 mm Jack) |
| EAN | 0644730943727 |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada |
| Frequency Response | 30 ~ 15,000Hz |
| Lights | No LED , Lights Off, Static LED, Flashing LED, Channel Indicating LED |
| Impedance | 32 ohm |
| Modulation | FM / UHF |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | < 300m |
| Power Source | 600mAh 3.7v Lithium Ion Battery |
| Sound | Stereo, HD, SD |
| Speaker Type | Advanced 40mm |
| S/N Ratio | > 75 dB |
Manuals
Manuals
Reviews
Reviews


