In stock
Description
200 Headphone Silent Disco Package
Our 200-Headphone Silent Disco Package is the ultimate starter wireless audio experience for eager entrepreneurs and event organizers who want to exel their event offerings.
Here’s What Makes This Package Stand Out:
200 Harry Silent Disco Headphones: Trusted by top Silent Disco events worldwide, these headphones deliver crystal-clear sound and feature 3-channel LED functionality, allowing guests to effortlessly switch between audio streams.
3 Falcon Silent Disco Transmitters: Engineered for seamless performance, these transmitters ensure flawless sound transmission indoors or outdoors. Perfect for venues with sound restrictions, they help you keep the music alive without disturbing the neighbors.
Whether you're hosting an intimate gathering or a large-scale event, this comprehensive system guarantees a Silent Disco experience that guests will rave about.
Start your Silent Disco journey today with the 200 Headphone Silent Disco Package and build your wireless audio experiences.
Includes:

More Features
More Features
Â
Your New 200 Headphone, 3 Channel Silent Disco System Includes:
Â
Specifications
Specifications
| Battery Life | N/A |
|---|---|
| Power | N/A |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Headphone Battery Life | Up to 10h |
| Transmitter Battery Life | Up to 5h |
| Headphone Buttons | On / Off, Search / Scan , Lights, Volume |
| Transmitter Buttons | On / Off, Lo / Hi, Channel Select |
| Headphone Charge Time | 4.5 Hours |
| Transmitter Charge Time | < 4 Hours |
| Headphone Operational Distance | >300m |
| Transmitter Operational Distance | < 300m |
| Type | Package |
| Channel Separation | >40dB |
| Connections | UHF / RF, Aux (3.5 mm Jack) |
| EAN | 0644730943727 |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada |
| Frequency Response | 30 ~ 15,000Hz |
| Lights | No LED , Lights Off, Static LED, Flashing LED, Channel Indicating LED |
| Impedance | 32 ohm |
| Modulation | FM / UHF |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | < 300m |
| Power Source | 600mAh 3.7v Lithium Ion Battery |
| Sound | Stereo, HD, SD |
| Speaker Type | Advanced 40mm |
| S/N Ratio | > 75 dB |
Manuals
Manuals
Reviews
Reviews


