Description
Silent Cinema System for 100
If you are looking to host large Silent Cinema events, then our Silent Disco System for 100 is a top-quality reliable commercial choice that is perfect for outdoor cinema events, hotels and holidays parks looking to offer a large-scale silent cinema solution.
More features
More features
Falcon
Doug
| Harry | Bob | Joe | Bobbie |
|---|---|---|---|
| 40 | 50 | 50 | 40 |
Harry
Specifications
Specifications
Falcon
| Weight (kgs) | 0.600000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Recommended for: | everyone |
| Battery Life | Up to 5h |
| Power | Rechargeable / Mains |
| Construction | |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Type | Transmitter |
| Buttons | On / Off, Lo / Hi, Channel Select |
| Supports Fast Charging | No |
| Charge Time | < 4 hours charging time |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack), RCA Audio, 3.5mm Mic |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada, Australia |
| Frequency Response | 30 ~ 15,000Hz |
| Modulation | FM |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | < 300m |
| Power Source | 9v DC 3.7 Lithium Ion Battery |
| Sound | Stereo, HD, SD |
| S/N Ratio | > 70 dB |
Doug
| Weight (kgs) | 3.500000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Internal Height | 330mm |
| Material | Polypropylene |
| Nested Height | 85mm |
| Type | Accessory |
| Compatible With Products | Harry, Joe, Bob, Bobbie, Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Harry
| Weight (kgs) | 0.210000 |
|---|---|
| Battery Life | Up to 10h |
| Power | Rechargeable |
| Construction | |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Charger Type | Mini USB |
| Type | Receiver |
| Battery Life (Lights On) | 9.5 hours |
| Battery Life Lights Off | 11.5 hours |
| Buttons | On / Off, Search / Scan , Lights, Volume |
| Channel Separation | >40dB |
| Supports Fast Charging | No |
| Charge Time | 4.5 hours |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack) |
| EAN | 0644730942607 |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada, Australia |
| Frequency Response | 30 ~ 15,000Hz |
| Lights | No LED , Static LED, Flashing LED |
| Impedance | 32 ohm |
| Modulation | FM |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | > 300m |
| Power Saving | after 10 minutes of no signal |
| Power Source | 600mAh 3.7v Lithium Ion Battery |
| Sound | Stereo, HD, SD |
| Speaker Type | Advanced 40mm |
| S/N Ratio | > 75 dB |
| Compatible With Products | Joe, Bob, Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Reviews
Reviews


