Description
25 Headphone Silent Disco Package with 3 Transmitters
Refurbished Silent Disco King 25-Headphone System – Ready to Party!
Turn any event into an unforgettable Silent Disco with this refurbished Silent Disco King 25-Headphone Starter System! Perfect for house parties, weddings, festivals, and corporate events, this all-in-one package delivers a unique, high-quality audio experience.
Includes:
-25 x Harry Silent Disco Headphones – crystal-clear sound, 3-channel LED selection, used in top Silent Disco events.
-3 x Donkey Silent Disco Transmitter – easy channel switching at the switch of a button.
-1 x 16 head Headphone Multicharger
Whether you're hosting indoors or outdoors, this system lets you party without noise restrictions. Tested & refurbished for great performance—grab yours now and bring the Silent Disco to life!Â

More Features
More Features
Your New 25 Headphone, 2 Channel Silent Disco System Includes:
Specifications
Specifications
| Weight (kgs) | 15.000000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Battery Life | N/A |
| Power | N/A |
| Construction | |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Headphone Colour | Black |
| Type | Package |
| Buttons | On / Off, Search / Scan , Lights, Lo / Hi, Volume, Channel Select, Bluetooth |
| Channel Separation | >40dB |
| Supports Fast Charging | No |
| Connections | UHF / RF, Aux (3.5 mm Jack) |
| EAN | 0644730943819 |
| Lights | No LED , Lights Off, Static LED, Flashing LED, Channel Indicating LED |
| Impedance | 32 ohm |
| Modulation | FM / UHF |
| Operational Distance | < 300m |
| Speaker Type | Advanced 40mm |
| S/N Ratio | > 75 dB |
Manuals
Manuals
Reviews
Reviews
Refurbished Silent Disco King 25-Headphone System – Ready to Party!
Turn any event into an unforgettable Silent Disco with this refurbished Silent Disco King 25-Headphone Starter System! Perfect for house parties, weddings, festivals, and corporate events, this all-in-one package delivers a unique, high-quality audio experience.
Includes:
-25 x Harry Silent Disco Headphones – crystal-clear sound, 3-channel LED selection, used in top Silent Disco events.
-3 x Donkey Silent Disco Transmitter – easy channel switching at the switch of a button.
-1 x 16 head Headphone Multicharger
Whether you're hosting indoors or outdoors, this system lets you party without noise restrictions. Tested & refurbished for great performance—grab yours now and bring the Silent Disco to life!Â