Description
Joe Silent Disco Headphones
The Joe Silent Disco Headphone delivers an excellent well-rounded sound and stays put for the most energetic of exercise class or disco dancer. With a convenient foldable design and a static light, Joe is a great headphone choice.
More Features
More Features
Folding hinges
Joe headphones have a built-in hinge on the headband meaning they can fold away for easy storage.
LED lights
Joe has a LED light that brightly displays what channel your event attendees are listening to - plus they look awesome in a dark room.
Ultra comfortable ear pads
The Joe is fitted with ear pads that are soft on your ears making them very comfortable for prolonged periods of wear.
Legal and license free
The UK, Europe and ROW Joe is legal to use with compatible transmitters throughout Europe and much of the world using the se the EU approved 863-865MHz. The USA and Canada Joes work on the US approved 923 - 925MHz frequencies.
Long distance
The Joe Silent Disco headphone is compatible with transmitters that have a range of up to 300 meters making them great for large events.
Specifications
Specifications
| Weight (kgs) | 0.220000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Recommended for: | everyone |
| Battery Life | Up to 16h |
| Power | Rechargeable |
| Construction | Foldable |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Charger Type | DC |
| Type | Receiver |
| Battery Life | Up to 17 hours |
| Battery Life (Lights On) | 17 hours |
| Buttons | On / Off, Volume, Channel Select |
| Channel Separation | >40dB |
| Supports Fast Charging | No |
| Charge Time | < 3 hours charging time |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada |
| Frequency Response | 30 ~ 20,000Hz |
| Lights | Static LED |
| Impedance | 32 ohm |
| Modulation | FM |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | < 300m |
| Power Saving | N/A |
| Power Source | 420mAh 3.7 Lithium Ion Battery |
| Sound | Stereo |
| Speaker Type | Advanced 40mm |
| S/N Ratio | > 75 dB |
| Compatible With Products | Harry, Joe, Bob, Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Manuals
Manuals
Manuals and documentation
Learn more about the technical specification of the Silent Disco Headphones. Download the manual or product set up sheet.
Select a document to download
Reviews
Reviews
Write Your Own Review

16 hours of battery life
Joe can last up to 16 hours on a single charge - the equivalent of listening to Queen’s Greatest hits 1, 2 and 3 FIVE times over!

3 Channels of audio
Host up to 3 channels of audio at events with Joe headphones and cater for all tastes - no matter how questionable they may be!

Fold for easy storage
Joe Silent Disco Headphones fold up to save on storage space, making them very easy to store and transport.