Description
QTX Dual Microphone System
The Dual Microphone System includes 2 wireless neckband microphones that can both be used at the same time so whether you have two presenters at a conference or 2 sports instructors you can both be connected and speak hands-free.
More Features
More Features
Range
Up to 50m range.
2x Wireless Neckband Mics
The QTX VN2 has a single LED light that clearly displays the channel you're listening to whilst still remaining discreet.
2x Beltpack Transmitters
Beltpack transmitters clip snug onto the waist and ensure hands free activity.
Output Connections
Both XLR and Jack output connections from the receiver.
Operating Frequencies
Operates on VHF frequencies 173.8 and 174.8
Specifications
Specifications
| Weight (kgs) | 1.000000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack) |
| Operational Distance | < 50m |
| Output Connections | 1/4mm Jack, XLR |
| Receiver Power | 10v 250mA Power Adaptor |
| Receiver Weight | 573g |
| S/N Ratio | > 85 dB |
| Transmitter Power | 9v Battery |
| Transmitter Weight | 76g (No Battery) |
| Type | Accessory |
| Compatible With Products | Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Manuals
Manuals
Manuals and documentation
Learn more about the technical specification of the QTX Wireless Dual Microphone System. View or download the product information sheets.
Select a document to download
Reviews
Reviews
Write Your Own Review
Â
50meter range
The QTX dual microphones can transmit up to 50 meters so you can roam freely whilst delivering your presentation.
Â
Room for two
The QTX dual microphone system comes with two sets of wireless headsets and transmitters so two can present simultaneously
Â
Hands free neckband mics
Move freely around the stage as the neckband mics are hands free, non-restrictive and very comfortable to wear.