Description
Donkey Silent Disco Transmitter
The Donkey Silent Disco Transmitter is a reliable choice to use with any Silent Disco system. It's mains powered, small and transportable with a lightweight durable casing and through a simple audio cable, connects to your music to deliver excellent sound to our Silent Disco Headphones.

More Features
More Features
Your New 25 Headphone, 2 Channel Silent Disco System Includes:
More features
Connect to multiple devices
Connect to a multitude of audio devices; mobile phones, tablets, DJ equipment and more using the 3.5mm jack output.
Up to 150 meters
Transmit audio to a range of up to 150 meters in optimum areas.
LED visual equalisers
Displays when your audio is transmitting without having to listen to the audio.
Legal and license free
Using the EU approved 863-865MHz, the Donkey is legal to use throughout Europe and much of the world. (USA requires different frequencies, also in stock. Please contact us)
Consistent audio levels
A built-in Multiband Audio Processor automatically tames the levels of the music and avoids any distortion or loud bursts from the audio.
Specifications
Specifications
| Weight (kgs) | 0.360000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Recommended for: | everyone |
| Battery Life | N/A |
| Power | Mains |
| Construction | |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Type | Transmitter |
| Battery Life Lights Off | N/A |
| Buttons | Channel Select |
| Channel Separation | >40dB |
| Supports Fast Charging | No |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack) |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada, Australia |
| Frequency Response | 30 ~ 12,000Hz |
| Lights | No LED |
| Impedance | 32 ohm |
| Modulation | FM |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | < 150m |
| Power Saving | N/A |
| Power Source | 12v DC Power Adaptor |
| Sound | Stereo |
| S/N Ratio | > 70 dB |
Manuals
Manuals
Reviews
Reviews


