Description
Studiomaster Club XS 6 Mixer
This portable mixer allows you to plug in and mix multiple audio inputs together. Plug in any of our transmitters to the audio output and broadcast the master audio to our headphones and receivers.
More Features
More Features
6 Inputs
Featuring 2 mic channels and 2 stereo channels.
Bluetooth Connectivity
Connect your smartphone or tablet using Bluetooth.
Peak LEDs
LEDs will turn red when the audio input is too loud and starts to peak.
Integrated DSP
Tailor your sound with 16 integrated DSP effects such as reverb.
Dynamic Frequency Range
High headroom circuitry offering extra dynamic range.
Specifications
Specifications
| Weight (kgs) | 3.500000 |
|---|---|
| Colours | Black |
| Connections | Aux (3.5 mm Jack), RCA Audio |
| Input | 3.5 mm Jack, XLR , Bluetooth, RCA |
| Frequency Response | 10 ~ 20,000 Hz |
| Output Power | 100V - 240V ~ |
| Output Connections | 3.5mm Jack, 1/4mm Jack, XLR, RCA |
| Sound | Mono, Stereo |
| S/N Ratio | > 110 dB |
| Type | Accessory |
| Compatible With Products | Falcon X, Falcon, Donkey, Parakeet, Parrot |
Manuals
Manuals
Manuals and Documentation
Learn more about the technical specification of using a mixer with Silent Disco equipment. Download the manual or product set up sheet.
Select a document to download
Reviews
Reviews
Write Your Own Review

All the Essentials
Compact, portable mixing consoles featuring 5 to 16 inputs, Bluetooth connectivity, on-board DSP effects and USB/SD card playback and recording functions..

Packed with Featuresl
3 band EQ, 2 auxiliaries, balanced mic/line connectors, compressor control, and a useful mute switch on all Mic and line input channels, and 2 band EQ with 2 auxiliaries for both stereo channels. There are also balanced XLR connectors for the main outputs, jack outputs for auxiliaries and control room, and phono connectors for record and playback..

Versatile
Ultra compact, light weight, high quality and extremely versatile, the Club XS is the perfect mixer for any live performance and home recording situation .