In stock
Description
Falcon Silent Disco Transmitter with Case
The Falcon Silent Disco transmitter has powered some of the largest Silent Disco's in the world. It has an impressive range, a tough and reliable construction, and run from the mains or its internal rechargeable battery so can cope with the most challenging environments.

More Features
More Features
Specifications
Specifications
| Battery Life | Up to 5h |
|---|---|
| Power | Rechargeable / Mains |
| Construction | |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Headphone Colour | Black |
| Type | Transmitter |
| Buttons | On / Off, Lo / Hi, Channel Select |
| Supports Fast Charging | No |
| Charge Time | < 4 hours charging time |
| Available Frequencies | UK, Europe and ROW, USA and Canada, Australia |
| Frequency Response | 30 ~ 15,000Hz |
| Modulation | FM |
| Number of Channels | 1-3 |
| Operational Distance | < 300m |
| Power Source | 9v DC 3.7 Lithium Ion Battery |
| S/N Ratio | > 70 dB |
Manuals
Manuals
Reviews
Reviews


